Паралелі

 

Так буває, що зовсім незнайомі люди ходять паралельними життєвими шляхами. Але на відміну від геометричної аксіоми, що паралельні лінії не перетинаються, життєві лінії таки перетинаються, даючи певний результат, залишаючи слід та пам’ять на все життя.

 

Лінія досвіду. 


Андре Ев (Andre Eve) дуже відома та шанована людина не тільки у Франціі, а й далеко за ії межами. Розпочав свій життєвий шлях в далекому 1931 р. в сім’ї селянина в маленькому селищі Долини Уази (фр. Val-d’Oise) на півночі Франції. Батьки мабуть і не мріяли, що іх син, в майбутньому, здобуте такого визнання. Початкова школа, робота в полі, військова служба в Тунісі. Пізніше довгі пошуки себе, свого місця від сонцем привели його в Париж, де він влаштувався в Будинок Вільморена, до потомка великої сім’ї Vilmorin (перших селекціонерів, які ще в 1742р. мали насіннєвий магазин, який був постачальником насіння для потреб двору короля Людовика XV). Працюючи в товаристві Vilmorin, Andre Eve знайомиться з Марселем Робішоном (Marcel Robichon), в якого навчається мистецтву схрещування троянд. Та вже в 1961 році розробив власну програму селекції. Ось деякі троянди селекції того періоду. "Prestige de Seine et Marne"   "Coraline"   "Suzon"   

Період з 1968 по 2004 рік був дуже продуктивним в створенні нових сортів. За цей час було зареєстровано понад 30 нових троянд. За підсумками участі в різних конкурсах Andre став володарем багатьох премій, зокрема премії «"Golden Rose"» Orléans en 1976 році за сорт 'Prestige de Bellegarde' і премії «Médaille d'Orléans» за сорт 'Miss Lorraine' в 2002 році.

В 2000 році вийшов на пенсію, продавши частину своїх розплідників і лабораторій потомку Трюффо (Truffaut), який належить до династії великих майстрів в справі садівництва та селекції. А новими сортами селекції троянд розплідника Les Roses Anciennes André Eve www.roses-anciennes-eve.com займається сьогодні наступник Guy André. Підприємство, яке заснував в свій час André Eve живе і активно розвивається, багато в чому завдяки подвижницькій роботі з вивчення старовинних французьких троянд, їх розмноженню та впровадженню їх в торгівлю. Незважаючи на те, що André Eve вже 12 років на пенсії він веде активний спосіб життя. Випускає каталоги, пише книги, активно пропагує старовинні сорти, багато спілкується, в тому числі і в мережі Інтернет. Надає свій сад для проведення виставок та наукових тематичні конференцій. Займається виведенням нових сортів гейхер (Heuchera). Також він є президентом асоціації Багаторічники і Ко (VIVACES ET CIE www.vivaces-et-cie.org), метою якого є об'єднання любителів природи, члени якого допомагають знайти і зберегти рідкісні та вимираючі сорти троянд і багаторічників. Проведення захоплюючих заходів: конференцій, нарад та семінарів з фахівцями, обмін рослинами та насінням. Організація турів по садам Франції так і за межами країни.

 

Лінія пошуку.


Був час, коли ореолом мого життя була столиця, зі своєю міською метушнею, Встановленим ритмом життя та розумінням, що так є так буде… Але життя завжди готує нам деякі несподіванки і повороти долі. Прийшов день, коли шумне місто лишилось в минулому, а майбутнє постало в вигляді невеликого будиночку в тихому містечку з невеликим клаптиком землі біля Києва. Змінилось все і здавалось, що не на краще. Думки билися в мріях повернутися в минуле, але воно не хотіло мене приймати. Коли наступило перша заміська весна, а вікно наче інтерактивна картина природи розпочала показ зміни природної краси, відчувся натяк на те, що ймовірно зміна місця проживання не така вже й погана. Захотілось познайомитись ближче в землею, природою за вікном, зробити простір навколо свого житла гармонійним та привабливішим. Мозок напружено малював різні картинки майбутнього саду, але це було складним завданням: хотілось і того і іншого, одна картинка в журналі могла переключити ідею розвитку саду на іншу. Протягом декількох років ідеї планування саду змінювались, сталим лишалось одне: в саду має бути багато троянд, я навіть остаточно розуміла які це повинні бути троянди. Муки пошуку, блукання продовжувались би довго, якби не одна історія.

Шукаючи опис троянди сорту Red Parfum яку щойно придбала для свого саду, зайшла на сайт Les Roses Anciennes André Eve www.roses-anciennes-eve.com Це якраз і був сайт André Eve- майстра, який і створив цю троянду. Мені стало цікаво дізнатися більше про цього селекціонера, познайомитися з іншими сортами які він створив. І я поринула в вир пізнання нової інформації. Цей період назвемо першим заочним знайомством з цією неординарною особистістю.

Згодом відкрила для себе його персональний сад, який мене вразив і закохав в себе з першого погляду. Саме таким дивним, казковим, витонченим і охайним має бути трояндовий сад - сад любові великого садівника. Любові до кожної рослини, яка живе в цьому саду, та особливої любові до троянд.

Всі фото люб'язно надані André Eve з особистого архіву. 

 

Лінія пізнання.


Франція, передмістя Орлеану, невелике містечко Пітивье. Приватний сад Андре рідкісне задоволення. Він існує близько тридцяти років, цей сад з масивними округлими і звивистими доріжками, налічує значну кількість троянд, різноманіття сортів Hosta, Heuchera, Geranium та велику кількість інших багаторічників. Як говорить сам André Eve: «при вмілому, вдалому поєднанні багаторічні рослини - кращі супутники для троянд». Сад охайний і елегантний, упорядкований і в той же час розкутий. Він не великий (всього 18 м. на 60 м) і дуже затишний, поважного віку сад в пейзажному стилі. Хвилясті доріжки з охайно доглянутим стриженим газоном. Зверніть увагу який рівний край доріжки! Андре дуже ретельно обрізає край газону ножицями - справжня ювелірна робота. Трава, така м'яка, приємна, що хода босоніж сприяє приємному відчуттю релаксації, повного злиття з природою, зцілення та відродження. Гнучка пластика та геометрія саду нагадує лінії тіла жінки. Наче Пігмаліон, який створив свою жіночу досконалість і в яку закохався на все життя, André Eve творить та, кохаючи, вдосконалює свій сад. Дерева з різноманітним фактурним листям, багаторічники, з заздалегідь продуманим асортиментом, які залежно від свого цвітіння, як свита слугують королевам цього саду - трояндам. Не зважаючи на те, що сад постійно змінюється: в ньому прибавляються нові рослини, удосконалюються композиції, між всіма рослинами цього саду завжди є великий об’єднуючий зв'язок. Але завжди головну роль в цій садовій мелодії належить трояндам. Вони скрізь в саду. І серед них є такі поважні персони, такі сорти, які все важче сьогодні знайти в продажу. Старовинні, несправедливо забуті, ті які бачили інші століття, займають особливе місце в колекції саду. І це не спроста. Саме André Eve, в свій час, приділив збереженню старовинних сортів дуже велику увагу. Це він зміг знайти, зберегти, відродити деякі зникаючі екземпляри.

Вершиною майстерності садівника є вміння створити такий сад, щоб в різні сезони він мав привабливий вигляд. Щоб за зміною пори року вимальовувалась нова приваблива картина з, притаманною тільки цій сезонності красою, кольором та настроєм. Таким є сад André Eve, який багато хто справедливо вважає зразком поєднання троянд з іншими рослинами.

Всі фото люб'язно надані André Eve з особистого архіву 

 

Десь там, в іншій країні є невеликий затишний сад. В ньому живуть троянди, багато троянд. Вони не гордячки, не егоїстки, тому межують з великою кількістю сусідів – рослин багаторічників. Великий дружний колектив рослин цього саду розподілив свої функції та обов'язки. Як у симфонічному оркестрі кожній рослині дана своя партія. Троянди грають партію першої скрипки. Багаторічники, декоративні кущі та дерева дарують чарівні звуки фаготу, валторни та віолончелі. До оркестру приєднуються співучі птахи. Тихо-мелодійне гудіння бджіл навколо тихих дзвіночків, налаштовує на спокій та благодать. Ніжне колихання трав та листя від легкого вітерцю, наче мелодія флейти, долучаються до музичного твору саду. До звукової гармонії приєднуються пахощі саду : аромат троянд, п’янкий запах лілії та пряні аромати лаванди та чабрецю. Звучить мелодійна симфонія саду як спілкування душі та природи. Диригентом цього оркестру керує сам маестро Аndre Еve.            

       

Точка перетину.


Бувають в житті світлі миті, коли неждано, негадано трапляються чудеса. Доля дарує знайомство з людиною – легендою про знайомство з якою навіть не мріяв. Людиною, життя якої наче наповнена цікавими історіями книга.   2010 рік подарував мені знайомство та можливість приємного спілкування з André Eve, а разом з цим можливість обміну інформації, відповіді на різні питання пов’язані з трояндами. Знання та досвід André Eve, якими він ділиться - величезне багатство. Прочитавши книгу (яку люб’язно подарував автор) в якій він описує свій досвід побудови свого та інших садів, прислухавшись до порад автора, дійшла остаточного висновку, що потрібно слухати свої відчуття та не боятися порушувати правила, експериментуючи з рослинами. «Не дозволяйте правилам обмежувати вас. Якщо у вас є чітке бачення до того, яким має бути ваш сад, слухайте себе. Не зраджуйте своїм відчуттям. Правила існують, щоб їх порушувати. Як ви думаєте, я втратив спокій і сон турбуючись про перспективу, пропорції, структуру або масштаб? Ні, сад - це результат роботи пристрасті». «Розмір ділянки не має значення. Будь-який сад, незалежно від того, якого він розміру та форми, може бути чудовим».

Знайомство з садом, спілкування з його творцем, книга, поради... стали відправною точкою в прийнятті рішення, яким має бути мій сад. Відповідь на запитання знайдена

Merci, cher ami! Reconnaissant que m'a donné l'occasion de discuter avec vous. Les amitiés que vous chérissez et très fier. Bien à vous. Irina.

Всі фото люб'язно надані André Eve з особистого архіву