Прекрасні простушки.

«Простота - необхідна умова прекрасного». Л. М. Толстой.

Захоплення трояндами до мене прийшло через любов до Англійських та Старовинних сортів. Форма квітів у цих груп переважно густо махрова. Квіти наповнені великою кількістю пелюсток, чим схожі на пишні сукні панночок 19 століття. На троянди з простою квіткою зовсім не звертала уваги і в планах майбутніх покупок вони не значились.

Йшов час. В саду ставало все більше розкішних красунь. Але незвідане вабить. Все частіше я стала замислюватись питанням: чому так наполегливо відкидаю прості квітки і не саджу в саду троянди з простою формою квітки?

Прийшла весна. Розтанув набридлий сніг. Земля ожила і подарувала першу смарагдову зелень, перші яскраві фарби в саду. Вже скоро настав і час троянд. Серед улюблених сортів почали з'являтися нові, які стали наповнювати нові куточки мого улюбленого саду. У хвилюючому очікуванні повільно тягнувся час, він здавався нескінченно довгим. І ось з'явились перші бутони. Згодом вони забарвилися в ніжну пастель. Троянда розпочала відкривати свої перші найніжніші пелюстки. Ще трішечки терпіння і я зможу дізнатися велику таємницю приховану всередині квітки. Нарешті пелюстки відкрились. Захват переповнював моє серце: на мене «дивились» чарівні «оченята» з рясними віями - тичинками. За першою квіткою відкрилася друга, згодом третя ... Врешті кущ сховався під пишною безліччю квітів схожих на крила метеликів. Як я могла раніше не помічати такої краси?

Розуміння такої витонченої, простої чистоти, лаконічної форми і глибокий зміст, простих квітів, назавжди оселилося в моїй душі. Воістину «справжнє занадто просте, але йти до нього треба завжди через складне» Жорж Санд.

Сьогодні я хочу представити вашій увазі троянди з простою квіткою, які належать до різних груп: від сучасних сортів відомих селекціонерів до видових та старовинних. Про деякі з тих , що є в моїй колекції я розповім.

Чайно-Гібридну групу троянд (Hybrid Tea) гідно представлють:

 • Dainty Bess (Wm. E.B. Archer & Daughter, United Kingdom, 1925). Вона ніжно-рожева, виворіт пелюсток більш темний. Пелюстки довгі, щільні, широкі та хвилясті, але особливу чарівність Dainty Bess надають пурпурові тичинки. Чарівною особливістю цього сорту є те, що квітки закриваються на ніч. Троянда цього сорту має легкий пряний аромат.
  • White Wings Alfred Krebs (United States, 1947). Квітка цього сорту, дійсно, наче білі крила. Такі великі, ніжні з хвилястим краєм пелюстки та яскравою серединкою, яка завжди приваблює до себе бджіл та метеликів. Дуже романтична, але в тім дуже стійка. Цвіте дуже рясно протягом всього літа.
  •  

Floribunda (Флорибунда)

 • З групи Флорибунда просту квітку має чарівна Lilac Charm (Edward Burton Le Grice, United Kingdom, 1962). Ця троянда незвичайного ніжно-бузкового забарвлення, з оранжево-червоними тичинками та жовтим пилком. Квітки до 8 см. в діаметрі, зібрані в кисті і виглядають дуже масивними на досить невеликому кущі. Квіти запашні: з приємним, солодким ароматом троянд.
 • Tramonto Estivo (Enrico Barni, Italy, before 2002). Італійська красуня Tramonto Estivo із серіі "Le Farfalle" (Метелики) схожа на теплий літній вечір. Квіти в численних суцвіттях, з сильним ароматом, м'якого відтінку помаранчевого з жовтим центром. Пелюстки видовжені, хвилясті. При відцвітанні, квітка змінює своє забарвлення - від кармінно-червоного до ясно-рожевого.
 • Francoise de Grignan Dominique Massad (France, 2007). Дрібні, близько 5 см в діаметрі, квітки з'являються у великих кистях. Колір пелюсток цього сорту має жовте, з оранжево-червоним краєм, забарвлення, яке згодом вигорає до кремово-рожевого. Цвітіння дуже рясне. В пору цвітіння кущ повністю покритий безліччю казкових квітів. Кущ середніх розмірів, компактний, майже без шипів. Листя густе, блискуче, яскраво-зелене.
 •  

Shrub (Шраб)

 •     Astronomia (Meilland Франція, 2006). Оригінальні квітки цієї троянди нагадують зірочки, прикрашені великими пучками дуже декоративних тичинок. Ця новинка 2006 р. справедливо присвячена Паризькій обсерваторії.
  • Rush (Lens Бельгія, 1983) Modern Shrub. Rush - дуже яскравий сорт з масою рожевих і білих квіток, схожих на квітки мускусних гібридів. Квітки немахрові, білі, з широкою рожевим обідком - на початку він густо-рожевий, пізніше вигоряючий до блідо-рожевого. Тичинки темно-червоного кольору зібрані в великий пучок в центрі, створюючи фокусний центр на тлі яскраво-білих пелюсток. Квітки з'являються у великих кистях, зазвичай по 10-25 шт. Листя подовжені, темно-зелені, стійкі до хвороб. Якщо пагони у цієї троянди не вкорочувати, то троянду можна вирощувати як невисоку плетисту троянду, яка здатна піднятися на 2 м. При посадці на клумбу буде потрібна більш радикальніша обрізка.
  •    Solitudes d’etincelles (Dominique Massad, France, 2007). Вишукана краса така лаконічна. Я в захваті від цього сорту. Так рясно цвіте не кожна троянда. Квітки середнього розміру в суцвіттях по 3-5 шт., вишнево-червоні, з золотисто-жовтим центром, пізніше вигорають до малинових з кремовою серединкою.
  • Sweet Haze (Hans Jürgen Evers, Germany, 1997) Shrub. Ґрунтопокривна троянда з неймовірно рясним цвітінням. Висота 50-70 см. Рожеві квітки діаметром 5-7 см повністю покривають рослину, причому їх тон змінюється від фази бутонізації до кінця цвітіння. Обсипаються пелюстки чудово декорують ґрунт навколо куща! Цей сорт відрізняється дуже здоровим листям. Має знак ADR, який присвоюється особливо декоративним і стійким сортам. Сорт отримав безліч міжнародних нагород. Кущ - зразок компактного здорового зростання.
  •    Yann Arthus-Bertrand (Meilland International, France, 2007). Шраб з квітами простої форми (5-8 пелюсток), мідного кольору та червоними тичинками. Сорт стійкий до хвороб, добре переносить непогоду, зокрема дощ та град. Цей сорт відзначений знаком ADR і це справедливо. Велика стійкість до захворювання та рясне цвітіння будуть великою нагородою за вибір цієї троянди.
  •  

Hybrid Hulthemia persica (Гібриди хультемії)

 • Euphoria (Ilsink G. Peter Ilsink, Netherlands, 1998). Прості жовтогарячі квітки троянди Euphoria пахнуть солодкими апельсинами. Пелюстки біля основи золотисті, а по краю спочатку помаранчеві, а потім лососева-рожеві. Тичинки особливо привабливі своїм яскравим забарвленням.
  •  Persian Autumn (Ralph S. Moore , United States, 2005). Незвичайний сорт - міжвидовий гібрид троянди та рослини хультемія - дуже близького до троянди пустельного роду (Hulthemia), особливістю якої є затемнення у основи пелюсток. Це виглядає дуже незвичайно і привабливо. Колір квітки цього сорту відображений в назві. Краски осені – яскравий шафраново-оранжевий колір пелюсток з темним очком посередні квітки. Без аромату. Від 4 до 8 пелюсток. Висота куща 120cm.   
  •         

Polyantha (Поліантові)

 •  Red Ballerina (Harkness, Великобританія, 1977). Ця чарівна і життєрадісна поліантова троянда заслужено популярна в усьому світі. Пелюстки малинові з білим центром у основи, відтіняються яскраво-жовтими тичинками. Квіти дрібні, але з'являються у великих кистях, зазвичай по 20-60 шт., так що привертають до себе увагу в саду. Це більш яскравий сорт, ніж її мати Ballerina. Квітки зберігають забарвлення і довго тримаються, після них зазвичай дозрівають дрібні червоні плоди. Листя яскраво-зелене, тонке та блискуче.
 •  

Hybrid Musk (Гібрид мускусної троянди)

 • Ballerina (Bentall, United Kingdom, 1937). Дуже популярний сорт. Це пояснюється величезною кількістю квіток, які народжує Ballerina. Цвіте безперервно до перших морозів, а кисті квіток з часом стають ще більшими. Забарвлення пелюсток швидко змінюється від темно-рожевого до блідо- рожевого (майже білого) з тонкою рожевою окантовкою по краях. Після квіток з'являються дрібні, декоративні помаранчеві плоди.
 • Bukavu (Louis Lens, Belgium, 1998). Цей мускусний гібрид володіє великими кистями кармінно-червоних простих квіток з білим центром. Квітки чудово переносять дощ. Сорт прекрасно підходить для живоплоту та зрізання в вазу. Сорт названий на честь міста Букаву (зараз територія Заїру). Сорт Bukavu походить від популярної троянди Rush.
 •  

English Rose Collection (Англійські троянди)

 • Morning Mist (David Austin, United Kingdom, 1996) належить до групи Англійських троянд (English Rose Collection). Дуже великий, гіллястий кущ. Це одна з найбільших англійських троянд. Квітки середніх розмірів, простої форми. Внутрішня забарвлення пелюсток мідно-оранжево-рожеві, центр-жовтий, а з виворіт пелюсток має рожеве забарвлення. Квітка чудово відтіняється червоними тичинками з золотими пильовиками. Аромат легкий, мускусно-гвоздичний. Прекрасний, незвичайний сорт.
 • Kew Gardens (David Austin, United Kingdom, 2008). Цей сорт належить до групи Англійських троянд і нащадком групи Hybrid Musk. Квіти діаметром 2,25см. Прості (4-8 пелюсток), білого кольору з жовтими тичинками. М'який аромат майже не помітний. Цвіте протягом всього сезону.
 •  

Climber (Плетисті)

 • Mermaid (William Paul and Son, United Kingdom, 1917). Mermaid - результат схрещування вічнозеленої Rosa bracteata та жовтої чайної (Tea) троянди. Квіти прекрасні, частково завдяки забарвленню і розташуванню ніжно-жовтих пелюсток, але в основному з-за красивих темно-золотих тичинок, довгих і тонких, які довго зберігають свій колір, не буріють і красиво виглядають навіть після того, як пелюстки опадуть. Троянду вирощують на опорі.  
  •    Roville (André Eve, France, 2002) Climber. Особлива троянда в моєму саду- подарунок від самого автора, селекціонера і приятеля André Eve, дружніми стосунками з яким дорожу і дуже пишаюсь. Рожеві, зі світлим центром квіти, дуже ніжні та дуже зворушливі. На своїй батьківщині (у Франціі) ця троянда може вирости до 500 cm. Цікаво, як їй сподобається наша Українська земля та наші кліматичні умови?
  •  

Hybrid Spinosissima (Гибриди троянди Спінозіссіма)

 • Hybrid Spinosissima «Golden Wings» (Roy E. Shepherd, United States, 1956). У Golden Wings довгі, витончені, загострені бутони, що розкриваються в крупні, чашоподібні квіти. Вони блідо-лимонні, пізніше вигорають до кремово-білих, з 5-10 пелюстками, підсвічені сяючими бурштиновими тичинками. Квітки з'являються по одному або в кистях по 2-5 шт. і не дивлячись на крихкість, добре витримують вітер і дощ. Потім з'являються красиві, великі, округлі помаранчеві плоди, які тримаються до самої зими.
 • Hybrid Spinosissima «Single Cherry» (невідоме походження). Ошатна троянда з простими малиновими квітками, зворотня сторона пелюсток світліша, немов срібляста. Яскраво-жовті тичинки дуже прикрашають невеличкі квіти. Кущ широкий, дуже охайний, має дуже привабливе дрібне, матове листя. Пагони вкриті безліччю шипів, що не дивно, адже цей сорт є нащадком троянди Hybrid Spinosissima, яка дуже щедра на таку оздобу.
 • Fruhlingsmorgen (Wilhelm J.H. Kordes II, ca. 1918 – 1955, Germany, 1942). У Fruhlingsmorgen великі прості квіти. Вони з'являються на кінцях довгих вигнутих пагонів. Спочатку мають насичено-рожеве, з кремовим центром і червоними тичинками забарвлення. Згодом вигорають до блідо-рожевих, майже білих. Довгі темні тичинки підкреслюють красу квітки. Листя дрібне, тонке, пагони не дуже колючі. Повторює цвітіння, але не таке пишне та щедре як на початку літа.
 •  

China / Bengale. (Троянда китайська)

 • Mutabilis (невідомого походження, 1894). Ця китайська красуня цінується за незвичайне забарвлення її квітів та за щедре безперервне цвітіння з весни до заморозків. Прості квіти мають медово-жовтий колір, можуть також бути мідно-рожевими, червоними і нарешті кольору червоного дерева. Листя з фіолетовим відтінком, стійке до хвороб, вічнозелені в теплому кліматі.
 •  

Species / Wild. (Видова, дика троянда)

 • R. rubiginosa (R. eglanteria). З ароматних бутонів з’являються світло-рожеві квіти простої форми, які прикрашають великий кущ навесні. На жаль цвітіння дуже швидкоплинне, але постійною окрасою цієї троянди є її ароматне листя, яке пахне зеленими яблуками.
 • Rosa roxburghii або Chestnut Rose (Каштанова троянда). Названа так за схожість її плодів з каштанами. Цвіте один раз, але дуже щедро. Декоративні, надзвичайно вишукані листочки по 12-17шт. Дуже привабливо виглядає сам кущ своїми здерев’янілими гілками. Особливо незвичною та декоративною стає восени, коли з’являються колючі плоди.

 

Hybrid Moyesii (Гібриди троянди Мойезі)

 • Rosa moyesii 'Geranium' Hybrid Moyesii. Походження невідоме, знайдена в 1938.Невеличкі червоні квіти з пурпуровими тичинками цієї троянди закохують в себе з першого погляду. На контрасті з зеленим листям, яке саме по собі дуже привабливе, яскраві квіти 'Geranium' виглядають особливо казково та вишукано. На згадку про себе квіти залишають видовжені плоди яскраво червоного кольору.
 •  
 • Hybrid Foetida, Species / Wild. (Гібрид фетита, видова, дика троянда)

    Rosa foetida. Роза Фетіда, або лютеа, була завезена до Європи в XIII в. Її батьківщиною вважають Іран, Афганістан, Середню та Малу Азію, Східне Закавказзя. Прості жовті квітки, діаметром 3-4 см, поодинокі, рідше в невеликих суцвіттях, з неприємним, запахом. Невисокі кущі мають дугоподібні міцні пагони. Цвіте рясно. Одною з перших відкриває сезон цвітіння троянд. На жаль квітує тільки раз за сезон, але натомість залишає гарні плоди кулястої форми.