Трояндова ефірна олія

 

Ефірна олія трояндЕфірна олія - це багатокомпонентна органічна сполука терпенів, спиртів, альдегідів, кетонів, вуглеводнів та інших речовин, що містяться в ефіроолійних рослинах. В ефірних оліях містяться фітонциди - біологічно активні речовини (їх вперше виявив зоолог Б. П. Токин в 1928-1930 рр..). За вартістю трояндову олію можна вважати дорогоцінною. Для отримання 1 кг олії потрібно вручну зібрати близько 2-3 тонни пелюсток. Області застосування ефірних олій дуже різноманітні. Насамперед, це використання в косметичній та парфумерній промисловості. Також олію застосовують у виробництві медикаментів, у кондитерській промисловості, лікеро-горілчаному виробництві. Ефірна олія є основною складовою при лікуванні методом ароматерапії.

 

 Найбільш важливі представники троянд з ароматними квітами для видобутку трояндової ефірної олії:

 

Приз за самий вагомий вклад, популярність та успіх в видобутку трояндової ефірної олії можна справедливо віддати дуже шанованій

Rosa damascena Mill - (Rosa damascena, Damask Rose), Дамаська троянда,  яка дала безліч нових успішних гібридів ефірних троянд. Вважається, що Rosa damascena Mill потрапила в Европу зі Сходу, а саме з Сірії.  Є декілька версій її походження: по одній з яких пращурами вважаються види Rosa gallica та Rosa canína, а по іншій- Rosa gallica и Rosa moschata Mill. Але зроблений аналіз ДНК деяких сортів дамасських троянд: 'York and Lancaster', 'Kazanlik', 'Quatre Saisons' и 'Quatre Saisons Blanc Mousseux' показали, що вони походять від загального предка гібридного походження, батьківськими видами яких були все ж таки Rosa moschata × Rosa gallica × Rosa fedschenkoana.  Rosa damascena Mill представляє собою кущ висотою 1.5- 2 метра з основними гілками та боковими розгалуженнями. Пагони засіяні міцними шипами різного розміру. Листя з 5-7 видовжено - овальними, злегка зубчатими долями, з верхнього боку світло-зелені, покриті вздовж жилок пушком та бурими залозистими волосками, листові черешки покриті  вигнутими шипиками. Квіти напівмахрові 25-30 пелюсток, блідо-рожеві, потужно ароматні, зібрані на кінцях пагонів в суцвіттях по 7-13шт. Кількість квітів на дорослому кущі налічує близько 1000шт., вага квітки 2-3грами. Ложний плід яйцевидної форми, вишнево - червоного забарвлення, часто опадає, не досягаючи повного розвитку.

Великого розповсюдження ця троянда набула в Германії, Франції та Турції, вирощувалась вона і у нас. В Крим була завезена   в 1877 році. Згодом її промислове вирощування на Кримському півострові  витіснила Krymskaya Krasnaya. Докладніше про історїю перебування троянди Rosa damascena Mill на Кримському півострові тут -Трояндового літа аромат.

Rosa damascena Mill має не менш відому варіацию Rosa damascena var. trigintipetala,  або Kazanlik, Першої популярності набула в Болгарії, де активно використовувалась в промисловості та селекційній роботі, яка була націлена на пошук нових варіантів ефіроолійних троянд. А назва "Kazanlik" закріпилась за місцем вирощування її в долинах поблизу Болгарського міста Казанлик. В своїх рожевих пелюстках має велику кількість запашної речовини і тому використовується для отримання  ефірної олії, для позначення якого використовують термін Otto of Rose або Attar of Rose (Rose Otto). У парфумерії слова atar, athar, ottar, otto (від перського "atara" - "солодкий, приємний, ароматний") означають ефірні олії, отримані з квіток або пелюсток.

Також є біла форма цієї троянди - Rosa damascena Mill. var. Alba, (синоніми- Rosa alba L., біла Казанликська троянда). Але вона дає ефірної олії менше, ніж Rosa damascena. Являє собою цілком ймовірно гібрид Rosa gallica L. і Rosa coriifolia Fries.

Rosa gallica – Прованська троянда, або Французька троянда

Rosa centifolia L. - Центифольна, або Стопелюсткова троянда. Хоча містить у квітках багато олії, проте якісно його важко виділити методом парової дистиляції. Тому з неї частіше отримують конкрет і абсолю, який отримав назву "Rose de Mai". (Запашну олію отримують зі свіжих пелюсток методом дистиляції з парою або , а конкрет та абсолю – методом екстракції свіжих пелюсток розчинниками).

R. centifolia muscosa- Центифольно- Мохова троянда. 

  • Rosa alba – Троянда Альба.

  • Rosa portlandica - Портландська троянда
  •  
  • R. moschata- Мускусна троянда
  •  
  • Rose de Mai – Травнева троянда та її гібриди. Рясно засіяна колючками, але володіє самим високим вмістом ефірної олії . Деякі знавці стверджують, що ця троянда є гібридом Rosa gallica та Rosa centifolia. Поширена ефірноолійна троянда у Франції.
  •  
  • Французька співачка Лін Рено (троянда названа на честь співачки- Line Renaud) співає про Травневу троянду  Rose de Mai

 

Збір врожаю ефіроолійної  троянди:

відео про збір троянди у Франції

відео про збір троянди в Болгарії

Збір врожаю троянди в Україні. Крим.

  • Щойно зібрані квітиЩойно зібрані пелюстки Збір пелюсток проходить від 4-ї до 10-ї год. ранку 1Збір пелюсток проходить від 4-ї до 10-ї год. ранку 2Збір пелюсток проходить від 4-ї до 10-ї год. ранку 3Збір пелюсток проходить від 4-ї до 10-ї год. ранку 4

 

 

 

 

 

Потрібно зазначити, що квітки майже всіх промислових сортів масово розкриваються вранці від 4 до 10 год. Це дуже важлива особливість ефіроолійних троянд. Збір пелюсток проводиться в самі ранні ранкові години, оскільки вміст олії після сходу сонця і до полудня знижується вдвічі.

 

Матеріали сайту по темі Ефіроолійні Троянди:

Трояндова еф. оліяТрояндового літа аромат

Ефіроолійні троянди вітчизняної селекції

Мрії збуваються, або подорож аромату троянди.