Ефіроолійні троянди вітчизняної селекції

 

Коротка характеристика деяких сортів ефіроолійної троянди вітчизняної селекції:

 

«Krymskaya Krasnaya» або «Krasnaya Roza» - перший вітчизняний сорт ефіроолійної троянди. Ця троянда значно удосконалена Державним Нікітським ботанічним садом шляхом індивідуального та масового відбору. Кущ великий з потужною кореневою системою та надземною частиною, яка досягає 1.5-2 м. та більше. Всі відгалуження покриті короткими щетинками та не густими бурими шипами різної величини, загнутими донизу. Листя довго черешкове, більшою частиною з 5-7 долями. Долі яйцевидно-округлі, доволі великі, злегка пильчасті, з верхнього боку темно-зелені, голі, знизу синьо-зелені. Квіти великі, махрові, близько 60 пелюсток, на довгих квітоніжках зібрані в суцвіття на кінцях пагонів по 5-9 шт., рідше до 15 квітів. Кількість квітів на дорослому кущі досягає 800-1000 та більше, вага кожної квітки від 2 до 5 грамів. Пелюстки яскраво-червоні. Чашечка квітки не опадаюча. Ложний плід мало м’ясистий, коричнево-червоний овальної видовженої форми, цвіте з кінця травня по червень.

Сорт "Novinka" (авт. З.Г. Майченко) є гібридом між рожевою казанликською R. Kasanlika (син. Rosa X damascena 'Trigintipetala') та «красною кримською» (Rosa gallica). Висота куща 85-100см. Крона широка, густа, в перший рік дещо поникла; в подальшому після проведення обрізки крона формується легко. Шипи великі та малі, розміщені густо на стеблі; забарвлення шипів світло-коричневе, з віком переходить в сірий колір. Листя темно- зелене. Квіти великі, кількість пелюсток в середньому 26-30, світло-рожевого забарвлення. Плоди великі, грушевидно- округлі, яскраво-помаранчеві. Зимостійкий та засухостійкий сорт. Стійкий до захворювання на борошнисту росу та не пошкоджується златкою. Дуже погано розмножується живцями. Було рекомендовано розмножувати його окуліровкою на шипшину собачу (Rosa саnina). Не потребує щорічної обрізки, видаляють лише сухі та пошкоджені гілки. В виробництві з 1952р. Квітування в Криму розпочинає приблизно в другій половині травня, на тиждень раніше за цвітіння «Krymskaya Krasnaya».

Сорт "Pionerka" є гібридом між "Krymskaya Krasnaya" і рожевою казанликською трояндами. Висота куща 90-100 см. Крона широка, пагони прямостоячі, коричнево- червоні. Шипи дрібні та середні, великих мало, розташування шипів рідке, забарвлення рожево-сіре. Листя темно-зелене, але світліше ніж у сорта Novinka. Квіти великі, 24-28 пелюсток, рожеві, темніші за пелюстки сортів Novinka та Кооператорка. Плоди грушеподібні, помаранчево- червоні. Зимостійкий та засухостійкий сорт. Підрізання куща щорічно. Перші промислові посадки розпочато в 1954р.

Кущ середньої величини з розкидистою кроною, висотою до 1.5 м. Пагони першого року світло-зелені, другого року біляво-зелені, старі- попелясто- темні, усіяні рідкими середньої величини та мілкими шипами. Листя складні, середньої величини, темно-зеленого забарвлення. Квіти рожеві, темніші ніж квіти сорту «Novinka», зібрані в не щільні суцвіття на кінцях пагонів по 7-11 та більше квітів. Кількість пелюсток 24-28, форма бутонів яйцевидна з сильно загостреною вершиною. Плоди помаранчево- червоні, грушеподібні.

Сорт "Kooperatorka" є гібридом між рожевою казанликською трояндою та "Krymskaya Krasnaya". Висота куща 135- 150см. Крона широка, компактна, пагони товсті, тверді, прямостоячі, сірувато-зелені. Шипи великі та маленькі, густота середня (дуже відрізняється від розташування шипів на сорті «Novinka», та густіше ніж у сорту «Pionerka»). Забарвлення шипів сірого кольру. Квіти великі, 26-30 пелюсток, світло- рожеві, темніші за квіти «Novinka». Плоди округлі, дещо витягнуті біля плодоніжки, рожево-червоні. Зимостійкий та засухостійкий сорт. Підрізання куща щорічно. Перші промислові посадки розпочато в 1954р.

Кущ висотою в два та більше метрів. Гілки прямостоячі, міцні, зібрані в кущі майже вертикально та створюють високу колоноподібну форму. Така побудова куща вигідно відрізняє цей сорт від інших видів та сортів, так як більш придатний до механізованої обробки ґрунту в міжрядді. Молоде листя світло-зелене, старі попелясто- темного забарвлення, засіяні знизу доверху великими та дрібними колючками. Листя складне, великі, темно-зелені, але світліші за листя сорту «Pionerka». Квіти багато чисельні, зібрані на кінцях пагонів в щільні суцвіттях по 7-30 і більше квітів. Забарвлення пелюсток світло-рожеве, кількість іх в квітах від 26-30 шт. Плоди рожево- червоні, округлі.

Сорт «Festival'naya» Дає гарний результат квітів при відносно невисокому вмісті ефірної олії (0,12-0,14%), маса квітів невелика (2.3-2.7г.), розкриваються вони протягом всього дня, значна кількість квітів розміщена всередині куща, що складає труднощі при зборі врожаю. Крім того, даний сорт сильно вражається чорною плямистістю.

Сорт "Michurinka" на відміну від сорту «Festival'naya» дає менший врожай квітів, але ефірної олії вміщує більше (0.16-0.18%). Квіти великої маси (2.9-3.1г), зручніше розміщені на кущі та більш легкі при зборі. Одначе цей сорт нестійкий до іржі, дуже погано розмножується живцями та має слаборослий кущ, особливо власно кореневий.

Сорт "Tavryda" має махрові квітку, середнього вмісту ефірної олії (0.12-0,14%), сильно вражається іржєю.

Сорт "Raduga" селекекційний № 783 (Л. Г. Назаренко і Л. А. Грищенко). Сворений методом гібридизації сортів «Весна» (Rosa damascena Mill X Rose gallica subsp. kell. Var Austriaca Br.) та «Кримская Красная» (Rose gallica L.) За даними конкурсного сортовипробування в середньому за 12 квітозборів (1979-1990 рр..) Врожайність квіток 33 ц / га. Масова частка ефірної олії від сирої маси квіток - 0,125%. Збір масла з гектара - 4,12 кг. Переробку квіток сорту Raduga краще проводити методом екстракції для отримання трояндової олії-абсолю. Сорт пластичний, скороплодний (врожайність квіток на 2-й рік вегетації досягає 30-36 ц / гa), у разі загибелі (від несприятливих умов зимівлі) центральної бруньки, здатний утворювати генеративні (квіткові) пагони з бічних бруньок. Кущ цього сорту компактний, має високу пагоновідновлюючу здатність, придатний для механізованої обрізки куща. Шипування пагонів середнє. Квітки яскраво-рожеві. Сорт «Raduga» районований в північній частині 6-ій зоні Кримської обл.. ( 1984р.)

Сорт "Лань" селекційний № 3845 (авт. Л. Г. Назаренко і Л. А. Грищенко) був отриманий методом віддаленої гібридизації троянди білої (Rosa alba) X троянди дамаської (Rosa  damascena Mil) X троянди галіка (Rosa gallica) з наступним індивідуальним відбором. Має високу пагоноутворюючу здатність, слабко шиповану поверхню гілок ( 2-3 шипа на 10см. довжини пагона), квіти махрові (77 пелюсток), маса яких 3.8 см. та вище, що набагато більше ніж у інших районованих сортів. У конкурсному випробуванні на врожайність квіток цього сорту в середньому за дев'ять квітозборів (1984-1991 рр..) у власнокореневій культурі обробітку склав 50,0, в прищепленої - 64,4 ц / га. Масова частка ефірної олії від маси свіжих квіток - 0,118%. Збір ефірної олії з 1 га - 6,44 кг. Переробка квіток сорту Лань краще проводити методом гідродістілляціі. Сорт технологічний. Якщо від несприятливих умов загинули центральні бруньки, з бічних (дочірніх) утворюються, як правило, ростові пагони. Кількість колючок на пагонах невелика- 2-3 шт. на 10 см. Сорт практично стійкий до ураження іржею. Квітки світло-рожеві. Сорт Лань» високо оцінюється спеціалістами ефіроолійних господарств.

Сорт "Аура". (Л. Г. Назаренко, Л.А. Грищенко, В. А. Борисова, В. А. Ковальова, Л. П. Макаренко). За даними конкурсного сортовипробування середня врожайність квіток становила 23,1 ц / га, масова частка ефірної олії в свіжих квітках - 0,164%, збір ефірної олії - 3,86 кг / га. Переробляти квітки цього сорту доцільно за болгарською технологією. На пагонах численні колючки різного розміру, в більшості дуже дрібні. На кущах формується багато сілептичних пагонів. Квітки рожеві.

Сорт "Лада". (Л. Г. Назаренко і Л. А. Грищенко). За даними конкурсного сортовипробування в середньому за 2002-2005 рр.. врожайність квіток цього сорту склала 53,6 ц / га, масова частка олії у свіжих квітках - 0,032%, збір ефірної олії (за болгарською технологією) - 1,76 кг / га. Зміст екстракту в квітках сорту Лада - 0,313% (стандарт - 0,322%), збір екстракту з 1 га - 16,3 кг (контроль - 5,86 кг). Переробка квіток можлива як методом гідродістілляціі, так і екстракції. Кущ напівзімкнутий, висотою 146 см, діаметром 163 см, добре облистяний, з високою пагоноутворюючою здатністю. Шипуватість пагонів середня (на 10 см. довжини пагона 16 шипів). Сорт характеризується високою бутоноутворюючою здатністю (до 500 квіток на кущі); зимостійкий (4,7 бала), здатний утворювати квіткові пагони з бічних бруньок у разі загибелі центральної бруньки, практично стійкий до ураження іржею. Квітки блідо-рожеві.

«Kavkazskaya» На Вознесенскій зональній дослідній селекційній станції в старих насадженнях казанликської троянди в 1942 році виділили рослину з великими махровими квітами. Рослину розмножили і назвали кавказська червона. Опис сорту за Л.В. Лузіної (1956г.). «По висоті куща поступається кримській червоній і казанликській трояндам. За морфологічними ознаками вегетативних органів і фазами вегетації наближається до казанликської, але різко відрізняється від останньої за квіткам. Вони великі, з високим ступенем махровості. Кількість пелюстків у квітці досягає до 200шт. Забарвлення їх яскраво-червоне. Вага однієї квітки 4-6г. Середня вага центральної квітки понад 8см. Найменша кількість квіток на кущі 200-400шт. Квітки в середньому раза в 2.5 важчі за квіти червоної кримської і в 3 рази більше казанликської троянди ». Квітки схильні до зрощення, що ускладнює збір пелюсток. Кавказька червона троянда по виходу ефірної олії близька до казанликської. Живцями не розмножується. Іржею пошкоджується в меншій мірі, ніж казанликська. Дає кореневу поросль, що ускладнює механізацію і догляд за насадженнями.

 

       Каталог сортів зібраний за даними:

       статті «Новые сорта розы эфиромасличной» (Л.Н.Назаренко, А.Г. Григорьева);

       за даними Інституту сільского господарства Криму НААН);

       Очерк «Культура эфиромасличных роз в СССР». С.Г. Сааков;

       «Роза ароматическая» Лещук Т.Я.

 

Матеріал сайту по темі Ефіроолійні Троянди:

Трояндова ефірна олія

Трояндового літа аромат

Мрії збуваються, або подорож аромату троянди